Przejdź do treści
Powiększ tekst: A A A   wersja dla niedowidzących



Biuletyn informacji publicznej

KAMPANIA INFORMACYJNA NT. PRAW PRACOWNIKÓW SEZONOWYCH W UE

23 czerwca 2021 r. Departament Rynku Pracy (DRP) w MRPiT przekazał do Komendanta Głównego OHP, Dyrektorów WUP i PUP pismo nt. realizacji przez polską sieć EURES kampanii informacyjnej Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) ws. pracy sezonowej w UE.

7 lipca 2021 r. rusza międzynarodowa kampania informacyjna ELA, która prowadzona będzie w ramach sieci EURES. W związku z tym DRP w MRPiT przekazał wytyczne, które mają ułatwić realizację działań komunikacyjnych, które prowadzone będą na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym w Polsce.

Działania urzędów pracy i OHP rozpoczną się 19 lipca 2021 r i potrwają do końca października 2021 r.

ELA przewiduje wspólny dla wszystkich uczestników kampanii Week of Action w terminie

20-24 września  2021 r. W tym okresie każde państwo członkowskie UE/EFTA ma za zadanie przeprowadzenie co najmniej jednego wydarzenia. W Polsce DRP w MRPiT planuje w tym czasie zorganizować warsztat dla kadry EURES z przedstawicielami niemieckiego „Faire Mobilität” na temat zasad zatrudniania pracowników sezonowych w rolnictwie oraz w miarę możliwości w innych branżach na terenie Niemiec. DRP rekomenduje WUP, PUP i OHP aby inne wydarzenia w ramach kampanii na szczeblu regionalnym i lokalnym były zintensyfikowane w tym okresie.

Szczegóły wytycznych w zakresie działań komunikacyjnych przygotowane przez DRP w MRPiT oraz wszelkie dodatkowe informacje i materiały, związane z kampanią dostępne będą dla kadry EURES w dedykowanej zakładce intranetu Kampania na temat pracy sezonowej w UE 2021

 

 Wydział Europejskich Służb Zatrudnienia

Departament Rynku Pracy, MRPiT

Sieć EURES prowadzi kampanię informacyjną nt. pracy sezonowej w UE w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii informacyjnej Europejskiego Urzędu ds. Pracy. Kampania będzie trwała od lipca do października 2021 r.

Każdego roku do 850 tys. obywateli Unii Europejskiej podejmuje pracę sezonową w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Pracownicy sezonowi zatrudnieni za granicą mają dostęp do szerokiego zestawu praw. Tymczasowy charakter ich pracy, powoduje, że są bardziej narażeni na niepewne warunki życia i pracy. Pandemia COVID-19 pogorszyła sytuację i warunki pracowników sezonowych i naraziła ich na zwiększone ryzyko dla zdrowia.

Aby podnieść świadomość pracowników sezonowych i zatrudniających ich pracodawców na temat istniejących praw, obowiązków i usług doradczych, Europejski Urząd ds. Pracy we współpracy z Komisją Europejską, państwami członkowskimi, sieciami unijnymi działającymi w zakresie swobodnego przepływu pracowników oraz partnerami społecznymi rozpoczął kampanię informacyjną nt. pracy sezonowej w UE.

Pomaganie osobom poszukującym pracy w znalezieniu uczciwej pracy sezonowej to specjalność sieci EURES. Poprzez kampanię prowadzoną w Polsce chcemy przekazać pracownikom sezonowym, że mają oni prawo do sprawiedliwych warunków pracy, gdy pracują w innym kraju oraz że mogą zwrócić się do różnych instytucji, sieci unijnych czy partnerów społecznych o pomoc, informacje i oferty pracy sezonowej w UE.

Celem kampanii w Polsce jest:

    promowanie wśród pracowników sezonowych szukających pracy na terenie UE wiedzy o obowiązujących ich przepisach prawa pracy i zabezpieczenia społecznego,

    dostarczanie informacji z zakresu poszukiwania bezpiecznej pracy sezonowej w państwach członkowskich UE oraz

    zachęcenie do skorzystania z usług sieci EURES jako źródła bezpiecznej pracy oraz przydatnych informacji z zakresu warunków pracy w państwach członkowskich UE.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej https://eures.praca.gov.pl gdzie w zakładce PRAWA PRZEZ CAŁY ROK, publikowane będą różnego rodzaju informacje w ramach kampanii, w tym informacje o wydarzeniach realizowanych przez urzędy pracy i Ochotnicze Hufce Pracy na terenie kraju.

 

 Departament Rynku Pracy

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii


15 czerwca 2021 r. Europejski Urząd ds. Pracy (ELA) rozpoczął kampanię informacyjną pod nazwą Rights for all seasons / Prawa przez cały rok. Zwraca ona uwagę na potrzebę rozpowszechniania informacji nt. sprawiedliwych i bezpiecznych warunków pracy dla pracowników sezonowych, którzy zatrudniani są  w krajach UE.

Kampania - prowadzona przez Europejski Urząd ds. Pracy wraz z Komisją Europejską, Europejską platformą do walki z pracą nierejestrowaną, siecią EURES, krajami UE i partnerami społecznymi - będzie trwała od czerwca do października 2021 r.

Szacuje się, że każdego roku nawet 850 tys. obywateli UE podejmuje pracę sezonową poza swoim krajem pochodzenia. Mobilni pracownicy sezonowi mają takie samo prawo do uczciwych warunków pracy oraz takie same prawa pracownicze i socjalne jak pracownicy lokalni. Tymczasowy charakter ich pracy powoduje, że bardziej narażeni są na niepewne warunki pracy i życia, oszustwa oraz nadużycia. Pandemia Covid-19 pogorszyła warunki pracy pracowników sezonowych i naraziła ich na większe ryzyko choroby.

Aby sprostać tym wyzwaniom i zapewnić pracownikom sezonowym godziwe warunki pracy, Europejski Urząd ds. Pracy uruchomił kampanię informacyjną dla pracowników sezonowych.  Kampania informacyjna ma na celu podniesienie świadomości mobilnych pracowników sezonowych i ich pracodawców w zakresie ich praw i obowiązków oraz dostępnych usług doradczych.

Pan Cosmin Boiangiu, Dyrektor Wykonawczy Europejskiego Urzędu ds. Pracy, powiedział:

"ELA została stworzona, aby wspierać kraje UE i partnerów społecznych w zapewnianiu, aby pracownicy mobilni i pracodawcy korzystali z uczciwych warunków pracy ponad granicami. Pracownicy sezonowi mają kluczowe znaczenie dla ważnych sektorów naszej gospodarki, a ich działalność była szczególnie narażona na skutki pandemii wirusa Covid-19. Cieszymy się, że możemy rozpocząć realizację naszej misji wspierając ich. Państwa członkowskie UE i partnerzy społeczni wiedzą, że mogą liczyć na ELA w zakresie podnoszenia świadomości na temat praw i obowiązków oraz wspierania egzekwowania przepisów unijnych i krajowych. Uczciwa praca nie jest sezonowa".

W ramach kampanii informacyjnej ELA organizuje również warsztaty z udziałem administracji krajowych i partnerów społecznych, aby zebrać i podzielić się praktykami w zakresie rozpowszechniania informacji oraz świadczenia pomocy i usług dostępnych dla pracowników sezonowych i pracodawców. Europejski Urząd ds. Pracy jest również gotowy wspierać skoordynowane i wspólne kontrole transgraniczne w sektorach gdzie występuje praca sezonowa, wymianę metod i praktyk z krajowymi inspektoratami pracy oraz wizyty w ramach wymiany pracowników w państwach UE.

W ramach kampanii polska sieć EURES planuje uruchomić w lipcu 2021 r. działania skierowane do osób zainteresowanych pracą sezonową. Działania będą polegały na przekazywaniu przydatnych informacji na temat warunków pracy i zabezpieczenia społecznego oraz promocji usług sieci EURES, w tym poszukiwania bezpiecznej pracy za granicą w państwach członkowskich UE.

Działania prowadzone przez polską sieć EURES w ramach kampanii prowadzone będą na trzech poziomach:

    krajowym - przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Komendę Główną OHP,

    regionalnym - przez wojewódzkie urzędy pracy i wojewódzkie komendy OHP,

    lokalnym - przez powiatowe urzędy pracy, lokalne jednostki OHP (np.: Centra Edukacji i Pracy Młodzieży OHP, Młodzieżowe Biura Pracy OHP).

Więcej informacji nt. kampanii dla pracowników sezonowych i pracodawców dostępnych jest  na stronie internetowej Europejskiego Urzędu ds. Pracy - zachęcamy do wizyty na stronie.

W Polsce kampania będzie prowadzona przede wszystkim poprzez sieć EURES – aktualne informacje będą publikowane na stronie internetowej EURES.

 

 

Departament Rynku Pracy

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

    MOPS MAKÓW PODHALAŃSKI

    Miejski Ośrodek Pomocy
    Społecznej w Makowie Podhalańskim

    ul. Rynek 11
    34-220 Maków Podhalański

    Telefon: (33) 8771 554
    Fax: (33) 8773 513
    Dni powszednie: 7.15 - 15.15

    Telefon interwencyjny 33 447 28 87

    Telefon czynny jest w godzinach pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim (od poniedziałku do piątku - godz. 7.15 -15.15) oraz całodobowo w Zespole Interwencji Kryzysowej w Suchej Beskidzkiej tel. 33 874 21 01.